[:mk]#10МИНУТИ на ТВ21: Македонија на патот кон ЕУ, кога зелено светло за преговори?[:]

[:mk] За патот на Македонија кон ЕУ, кога зелено светло за отпочнувње на пристапните преговори и многу повеќе во гостување на извршната директорка на ЕУРОПРОСПЕРА Александра Димовска во “10 минути” на ТВ21. “Добро е познато дека добрососедските односи се една од клучните компоненти за евроинтеграцискиот процес. Во овој сегмент РСМ направи Read more…

[:mk]Интервју на Извршната директорка на ЕУРОПРОСПЕРА за сараевско “Oslobodjenje” [:]

[:mk] “Aleksandra Dimovska: Nadstranački dijalog bi BiH brzo uveo u NATO” За придобивките од членството на Северна Македонија во НАТО, евро-атлантските перспективи на Босна и Херцеговина како и регионалните предизвици и можности, прочитајте го интервјуто на извршната директорка на ЕУРОПРОСПЕРА Александра Димовска во дневниот весник од Сараево Oslobodjenje. Целото интервју е Read more…

[:mk]Проекција на документарниот филм “Ohrid and beyond”[:]

[:mk] Центарот за европски истражувања и анализи и Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, по повод 20 години од потпишување на Охридскиот рамковен договор, на 12 август организираше проекција на документарниот филм “Ohrid and beyond.” Документарниот филм го прикажува контекстот на случувањата кои доведоа до потпишување на Охридскиот Read more…

[:mk]Панел дискусија: “Триесет години независност и евро-атлантските перспективи на Република Северна Македонија”[:]

[:mk] На 22 јуни, ЕУРОПРОСПЕРА организираше панел дискусија на тема “Триесет години независност и евро-атлантските перспективи на Република Северна Македонија” во просториите на Млади Хаб. Голема чест и задоволство беше да го имаме како главен говорник на панел дискусијата Претседателот на Република Северна Македонија, Н.Е. г-дин Стево Пендаровски. Како соговорници Read more…

[:mk]Панел дискусија: “Обединети во различностите: Рамноправност и недискриминација во Република Северна Македонија”[:]

[:mk] На 14 јуни, ЕУРОПРОСПЕРА одржа панел дискусија на тема “Обединети во различностите: Рамноправност и недискриминација во Република Северна Македонија,” во просториите на Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците. Модератор на настанот беше Александра Димовска, извршна директорка на ЕУРОПРОСПЕРА. Како панелисти учествуваа г-а Маја Морачанин – Пратеничка и Read more…

[:mk]Панел дискусија: „Дваесет години по потпишувањето на Рамковниот договор: Република Северна Македонија и патот кон ЕУ“ [:]

[:mk] Центарот за европски истражувања и анализи ЕУРОПРОСПЕРА, по повод 9-ти Мај – Денот на Европа, организираше панел дискусија на тема „Дваесет години по потпишувањето на Рамковниот договор: Република Северна Македонија и патот кон Европската унија.“ На панел дискусијата учествуваа г-дин Артан Груби, прв заменик на претседателот на Владата и Read more…

[:en]Interreligious Dialogue in North Macedonia: The Ohrid Framework Agreement in light of the EU Anti-Racism Action Plan 2020-2025[:]

[:en] Author: Pedro Henrique de Melo, MAIS While the European Union has been directly involved with the theme of racism and discrimination among its Member States since its early years – discrimination on the grounds of racial or ethnic origin is prohibited in the European Union (EU)1 since the introduction Read more…

[:en]Destination Europe: North Macedonia’s Journey Toward Euro-Atlantic Integration[:]

[:en]Note: This contribution was initially published by the Institute for Geopolitics, Economy and Security (IGES) from Sarajevo, Bosnia and Herzegovina. Available at: https://iges.ba/en/geopolitics/destination-europe-north-macedonias-journey-toward-euro-atlantic-integration/  Author: Aleksandra Dimovska, MA “A compromise is the art of dividing a cake in such a way that everyone believes he has the biggest piece,” said former Read more…

[:mk]Изгледи за проширување на ЕУ со земји од Западен Балкан за време на Португалско претседателство со Советот на ЕУ[:en]EU Enlargement – Western Balkans: Prospects for Accession during the Portuguese Presidency of the Council of the EU[:]

[:mk] Автор: м-р Александра Димовска Од 1 јануари 2021 година, Португалија по четврти пат ќе претседава со Советот на ЕУ. Португалија зад себе има клучни постигнувања за време на своето претседавање со Унијата почнувајќи со потпишувањето на Договорот за Европската Унија и на Договорот за Европската економска област во 1992 Read more…

[:mk]Новиот пакет мерки на ЕУ за регулирање на дигиталните сервиси[:en]The new EU legislative package on digital services and markets and its relevance for North Macedonia[:]

[:mk]Автор: Др. Маја Камбовска Краток осврт на новиот Пакет мерки за дигитални сервиси и пазари На 15.12.2020 Европската комисија го објави пакетот законодавни предлози под име „Пакет мерки за дигитални сервиси„. Овој пакет е една од клучните иницијативи на сегашната постава на Европската комисија. Пакетот се состои од два законодавни Read more…